Cep telefonunuz yavaş çalışıyorsa veya her zaman pil kaybediyorsa, cryptojackerslar tarafından hacklenmiş olabilir. Kendinizi nasıl koruyacağınızı anlattık!

İnternet güvenlik firması ESET’teki uzmanlara göre, telefonunuzun aşırı ısındığını, yavaş çalıştığını veya pilin açık bir şekilde hızla tükendiğini fark ederseniz alarm çalmalısınız. Tüm bu belirtiler, telefonunuzun bir kripto bilgisayar tarafından saldırıya uğradığının bir işareti olabilir. Pil arızaları ve madencilikten kaynaklanan aşırı ısınma cihazlarınıza zarar verebilir.

Tek bir akıllı telefon kripto madeni için gerekli işlem gücüne sahip değil, ancak birçok cihaz, bilgisayar korsanlarının başarılı bir şekilde bu işi yapmasına izin verebilir.

Cep telefonunuz (özellikle de bir Android ise) yavaşlamaya başladıysa, aşırı ısınıyorsa ya da piliniz herhangi bir nedenden dolayı hızla tükeniyorsa bu durumunda endişelenmeniz gerekir.
AFP’den gelen bir rapora göre bu belirtiler, kriptocuların talihsiz bir kurbanı olduğunuz anlamına gelebilir.
Kripto para birimleri aslında sadece dijital işlemleri yürütmektedir. Kripto para birimi işlemleri ile diğer dijital işlemler arasındaki fark, genellikle donanım kullanarak problemleri çözmesidir. (karşılığında kripto para biriminde ödeme alırsınız).
Tipik olarak, kripto işlemlerini gerçekleştirmek için çözülmesi gereken matematik problemleri oldukça karmaşıktır ve bu nedenle önemli miktarda bilgisayar gücü gerektirir. Bu, doğal olarak çok fazla donanım harcamayı gerektirir ve ağır enerji faturalarına neden olur. Ancak siber suçluların daha düşük maliyetli bir kısayol buldukları görülüyor.

Telefonunuzun kripto-madenciliği için manipüle edilmesini önlemek için yapabileceğiniz şeylerden biri, işletim sisteminizin ve uygulamalarınızın en son sürüme güncellendiğinden emin olmaktır.

Tek bir akıllı telefon, kripto para birimleri için gerekli işleme gücüne sahip değildir. Ancak birçok telefon birlikte kullanıldığında, siber suçlular bu durumun kolektif işlem gücünden kolayca faydalanabilirler ve kullanıcıların bilgisi olmadan, kripto para madenciliği yapabilirler.

Telefonunuzu nasıl koruyabilirsiniz?

Uzmanlar, hangi uygulamaların kötü amaçlı yazılımları gizlediğini bilmenin zor olduğunu söylüyorlar. Bir kullanıcı olarak, savunmanızı daha iyi hale getirmek için alınabilecek önlemler var.

  • İşletim sisteminizin ve uygulamalarınızın en son sürüme güncellendiğinden emin olun.
  • Uygulamaları yalnızca resmi platformlardan yükleyin (Google Play Store ve App Store).
  • Bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemekten kaçının.
  • İndirdiğiniz uygulamaların yasal sürümleri olduğundan emin olmak için uygulama indirme sayısını ve kullanıcı yorumlarını kullanın.
  • Uygulamalarınıza gereksiz izinler vermeyin.

Ek koruma için işletim sisteminize uygun antivirüs yazılımı da kullanabilirsiniz.

Kaynak : https://www.businessinsider.de/cryptojackers-are-targeting-mobile-users-and-could-destroy-your-phone-2018-8?r=US&IR=T

Sosyal Medyada Paylaş!