Elon Musk tarafından kurulan SpaceX, Mars’a insan götürmek için bir roket-uzay gemisi sistemi inşa ediyor.

Elon Musk tarafından kurulan uzay şirketi SpaceX, bu hafta insanları Mars’a götürüp orada karakol inşa etmek için bir plan hazırlamak üzere Colorado’da bir konferans düzenledi. Bu konferans SpaceX’in insanları Mars’a götürme ve kırmızı gezegeni kolonileştirme konusunda düzenlediği en büyük konferans olabilir.

SpaceX roketi

NASA’nın Uzay Yaşamı ve Fiziksel Bilimler Bölümü eski müdürü D. Marshall Porterfield, “Mars’ta roketler ve kara taşıtları inşa etme teknolojisine zaten sahibiz. Ana engel, insan faktörüdür. Eğer Mars’a bir insanı gerçekten yerleştirirseniz, onu beslemeli, sağlıklı tutmalı ve yaşam alanları inşa etmelisiniz.” diyor.

Peki SpaceX’in Mars görevi hakkında ne biliyoruz?

Musk, 2002’de SpaceX’i kurdu çünkü, NASA’nın Mars’ta insan kolonileri kurmak için herhangi bir planı bulunmadığını biliyordu. O zamandan beri şirket, daha büyük ve daha uygun maliyetli roketler oluşturuyor ve Mars’ı kolonileştirmenin nihai hedefine doğru ilerliyor.

Musk, ilk olarak Eylül 2016’da Mars’a ulaşmak için bir taslak hazırladı, ardından Ekim 2017’de ayrıntılandırıldı. Plan, Big Falcon Roket veya BFR olarak adlandırılan devasa, tamamen tekrar kullanılabilir bir uzay gemisi sistemini içeriyordu. 35 katlı bir bina uzunluğundaki sistemin iki ana parçası olacaktı Bir devasa güçlendiricinin ve tepesindeki devasa bir uzay gemisi. Bu gemi Mars’a tam 100 kişi taşıyabilir.

SpaceX'in Mars'ta bir üs kurmayı ve metan gazı depolamayı nasıl planladığını gösteren bir diyagram

SpaceX’in Mars’ta bir üs kurmayı ve metan gazı depolamayı nasıl planladığını gösteren bir diyagram

Şirket, 2022’de mürettebatsız, 2024’te ise mürettebatlı görevlerin başlamasını istiyor. Musk, başlangıçta sadece en temel altyapıyı inşa etmeye başlayacak, sadece bir itici güç üretmek için bir üs, bir enerji santrali, ekinleri yetiştirmek için kubbeler.

Mars’ı kolonize etmeye çalışmadan çok önce, Spacex’in ilk inişlerini orada denemesi gerekecek. Her biri toprak  üzerinde olacak şekilde gemileri oraya indirmeli ve yakıt ikmali yapmalı.

BFR sistemi için bir prototip uzay gemisinin inşaatı devam ediyor ve 2019’un ortasına kadar test-lansmanı yapılabilir. Bu çaba çok iyi olsa bile, şirket hala dayanıklı tüketim malzemeleri ve yüksek teknoloji ürünü ekipmanlarının güvenliğini sağlamalı ve bunları kullanmak için iyi planlanmış planlar hazırlamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş!