NASA’nın Güneş sondası Parker Solar Probe, eğer Güneş’e yaklaşmak istiyorsa çok zorlu koşullarda hayatta kalmak zorunda.

Bir yıldıza dokunmak kolay değildir. Güneş’in manyetik alanları, bir kaos üreten ve ölümcül parçacıklar açığa çıkarabilen muazzam bir plazmadır. Ama bu, 24 saat ya da daha fazla bir süredir “Parker Solar Probe” (PSP) ile yapılıyor. 1,5 milyar dolarlık görev, başarıyla Pazar sabahı uzaya fırlatıldı. Önümüzdeki yedi yıl boyunca Güneş’in gizemli atmosferini, güneş fırtınalarını ve diğer özelliklerini incelemek için , 6.5 milyon km yakınında olması gerekiyor.

Parker Solar Probe

Parker Solar Probe tarafından toplanan bilgiler, uzay hava tahmincilerinin, elektrik şebekelerine zarar verebilecek, uydulara zarar verecek, elektronik aksamını bozabilecek ve muhtemelen trilyonlarca dolarlık hasara yol açabilecek şiddetli güneş patlamaları hakkında daha iyi bir tahminde bulunmasına yardımcı olabilir.

Bu acımasız koşulların ve muazzam zorlukların bazıları NASA’nın yeni güneş sondasının hayatta kalmasını zorlaştırıyor.

 

Parker Solar Probe'nin Güneşe yaklaşmak için izlemek zorunda olduğu yörüngesi.

PSP’nin Güneşe yaklaşmak için izlemek zorunda olduğu yörüngesi.

Bu yörüngesel takibin sonucu, Parker Solar Probe’nin her geçişten sonra güneşe daha hızlı ve daha hızlı düşmesidir. Kasım 2018’de güneşin yörüngesine girecek olan uzay aracı, güneşten yaklaşık 24 milyon km uzakta olacak. Yörüngede yaklaşık 21 tur attıktan sonra, 2024 yılının Aralık ayında, yıldıza göre yaklaşık 700.000 km / saat hızla seyahat ederek güneşin 6.5 milyon km uzağında gizlice dolaşacak.

Böyle bir hız elde etmek, Parker Solar Probe’yi uzayda en hızlı bir insan nesnesi haline getirecektir. Neredeyse saniyede 200 km hıza ulaşacak (New York’tan Tokyo’ya bir dakikadan daha kısa sürede uçacak kadar hızlı) ve NASA’nın Juno uzay aracının 3,3 katı kadar hızlı olacak.

Parker Solar Probe Güneşe yakın sıcaklıklara ve inanılmaz hızlara dayanmalıdır.

NASA’nın PSP’si Güneşe yakın sıcaklıklara ve inanılmaz hızlara dayanmalıdır.

Yolculuğu sırasında PSP, Dünya’da meydana gelenden 3,000 kat daha güçlü güneş ışığına dayanmalıdır. Uzay aracının dışında, güneşin korona veya atmosferinin dış kenarlarında, sıcaklıklar 1371 dereceye ulaşabilir. Bu, çeliği sıvılaştırmaya yetecek kadar sıcaktır.

PSP’nin görevi uzun yıllar daha devam edecek. Ancak sonda, iticiden dışarıya çıktıktan sonra güneşin sıcaklığına karşı kendisini koruyabilmesi için ısı kalkanı aktif hale getirmeli. Eğer ısı kalkanları aktif hale gelmezse uzay aracının %90’ı yanacak ve görevin hiç bir anlamı kalmayacak. Eğer kalkan aktifleşirse, uzay aracı yıllarca Güneş yörüngesinde hareket edebilir.

Sosyal Medyada Paylaş!