Google nerede olduğumuzu her zaman bilmek istiyor. Uygulamaya izin vermesek bile yapılan araştırmalar Google’ın hareketlerimizi kaydettiği yönde.

Yapılan bir araştırma, Android cihazlarda ve iPhone’larda bulunan pek çok Google hizmetinin, bunu yapmasına izin vermesek bile konum verilerimizi sakladığını tespit etti. Princeton’daki bilgisayar bilimi araştırmacıları bu bulguları doğruladılar.

Google’ın Konum Servislerinden Konum İzleme.

Çoğunlukla Google, konum bilgilerinizi kullanmak için izin istemek konusunda ön plandadır. Google Haritalar gibi bir uygulamayı navigasyon için kullanıyorsanız, konum bilgilerine erişmek için sizden izin isteyecektir. Eğer konumunuzu zaman içinde kaydetmesine izin vermeyi kabul ederseniz, Google Haritalar bu geçmişi sizin için günlük hareketlerinizi gösteren bir “zaman çizelgesine” dönüştürecektir.

Dakika dakika seyahatlerinizi saklamak gizlilik riskleri taşır ve polisler tarafından şüphelilerin yerini belirlemek için kullanılmıştır. Örneğin geçen sene Amerika’da bir cinayetin şüphelisini yakalamak için ABD’de polisi Google’dan yardım almıştır. Google, şirketin nerede olduğunuzu hatırlamasını engelleyeceğini söylüyor. Google’ın konuyla ilgili destek sayfası şunları söylüyor: “Konum geçmişini istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Konum geçmişi kapalıyken gittiğiniz yerler kaydedilmez.”

Google, Konum Servisleri kapalı olsa bile konumunuzu izleyebilir.

İşte bu doğru değil.

Konum Geçmişi duraklatılmış olsa bile, bazı Google uygulamaları zaman damgalı konum verilerini otomatik olarak sormadan saklar. Örneğin, Google yalnızca kendi Google Haritalar uygulamasını açtığınız zaman bulunduğunuz yerin anlık görüntüsünü saklar. Android telefonlarında otomatik günlük hava durumu güncellemeleri, bulunduğunuz yeri tam olarak belirler. Ve “haberler” veya “magazin” gibi yerle alakası olmayan bazı aramalar, yerinizi tam olarak belirler ve bunu Google hesabınıza kaydeder.

Gizlilik sorunu, Google’ın Android işletim yazılımını çalıştıran iki milyar cihaz kullanıcısını ve haritalar ve arama için Google’a güvenen yüz milyonlarca dünya çapındaki iPhone kullanıcısını ilgilendiriyor.

Google Asistan bir iPhone üzerinde çalışıyor. iPhone’daki Google uygulamaları, Konum Servisleri kapalı olsa bile konumunuzu izleyebilir.

Gelelim bu duruma nasıl dur diyeceğimize!

Google’ın bu konum işaretlerini kaydetmesini engellemek için şirket, kullanıcıların başka bir ayarı kapatabileceğini söylüyor. “Web ve Uygulama Etkinliği” olarak adlandırılan ve varsayılan olarak etkinleştirilen bu ayar, Google uygulamalarından ve web sitelerinden Google hesabınıza çeşitli bilgileri depolar.

Google’ın konumlarını izlemesini durdurmak için Konum Servislerine ek olarak bu seçeneği de kapatmak zorundasınız.

“Web ve Uygulama Etkinliği” özelliğini devre dışı bırakmak Google’ın konum işaretleyicilerini kaydetmesini engellerken, Google’ın aramaların ve diğer etkinliklerin oluşturduğu bilgileri saklamasını da engeller. Bu durum, Google Asistan’ın etkinliğini sınırlayabilir.

Bizce herkes bu durumdan haberdar olmalı. Sonuçta hiç kimse bir başkasından izinsiz olarak bir şey alamaz! Dilerseniz yorumlarda düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz ve bu yazıyı paylaşarak arkadaşlarınızın da bu durumdan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş!