Genetiği değiştirilmiş organizmalar bilimde çok tartışmalı alanlardan birisidir. GDO’lu ürünler, sağlık alanında kullanılınca kabul edilmesine rağmen konu yemek ve tarım ürünlerine gelindiğine tartışma kızışmakta.

Peki neden aynı GDO hakkında kamuoyunda çok farklı tepkiler oluşmakta? Gelin hep beraber bu konunun derinliklerine inelim.

İnsanlar binlerce yıldır bitkilerin ve hayvanların genetiklerini değiştiriyor. Belkide ekinlerin bir kısmı çok iyi ürün verdi, belkide kurtların bir tanesi daha sadıktı. Eski insanlar akıllıca olanı yaptılar ve yararlı bitkiler ve yararlı hayvanları kendi aralarına çiftleştirdiler.

Canlılık özellikleri genlerin görünüm şeklidir. Bu şekilde her nesille beraber genler dahada yayıldı . Binlerce yıl sonra, her bitki ve hayvan evcilleştirilmeden önceki durumundan çok farklı hale geldi.

Eski ve yeni GDO salatalık.

Biz binlerce yıldır genleri zaten değiştiriyorsak GDO’nun farkı nedir?

Seçili yetiştirme temelde şanslı isabetler ummaktır. Genetik mühendisliği ise bu faktörü ortadan kaldırarak istediğimiz özelliği seçmemizi sağlıyor. Meyveyi büyütebiliriz, böceklere karşı dirençli yapabiliriz ve daha niceleri.

gdlo lu karpuz

GDO kötümüdür?

Genetiği değiştirilmiş organizmanın en yaygın sakıncaları ile başlayalım.

Gen yayılması, yani genetiği değiştirilmiş ekinlerin normal ekinlere istenmeyen özellikler getirmesi. Tamamen engelleyen bir yöntem var ama bu kendi başına büyük bir GDO karşıtı tartışmadır.

Herkesin dilinde olan eski mahsulün tohumunu ekince yeni ekin oluşmaması. Fikir sebebiyle her yıl yeni tohumlar almak gerekir. Gerçek sebep ne olursa olsun, kamuoyunda büyük bir tepkiye neden oldu.

Şu anda değişime uğramış DNA’nın istemsizce yayılmasına geri götürmekte. GDO’lu bitki olmamasına rağmen tozlaşma ile doğal ekinde değiştirilmiş gen izleri bulunabiliyor.

Genetiği değiştirilen bitkiler tamamen yabanileşmez. Çoğu bitki kendi tohumlarını tozlaştırır ve tüm ekinler bir karışma sonucu oluşur. Tampon bölge yöntemi gibi istemsiz geçişi minimuma indirecek yöntemlerde bulunur.

Ama eğer temelde bir genetiği değiştirilmiş organizma istemsizce doğal organizmayı melezleyebilirse akıllara daha önemli bir soru getirir.GDO’lu ekinlerden gelen gıda, doğal ekinlerden gelen gıdalardan farklı mı?

Bu soru işin en başından beri büyük endişe getirmekte. Kaderinde yenmek olan GDO’lu bitkiler muhtemel tehlikeler için kontrol edilir ve sonuçlar farklı araçlar tarafından değerlendirilir.

Kaynaklar

GD İnsülin burada .

Binlerce yıllık genetik mühendislik hayvanlar için bitkiler için.

CRISPR burada .

# GDO sağlığınız için kötümüdür GDO’lar ve gen akışı burada .

Kısır tohumlar burada ve burda.

Yenilecek olan bitkilerin farklı kuruluşlar tarafından değerlendirilmesi:

ABD ziraat müdürlüğü

FDA

FDA

Yazımızın devamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz .

Sosyal Medyada Paylaş!