Facebook, drone yani insansız hava araçlarıyla yürüttüğü ‘Aquila’ isimli “Dünya’nın her yerinde herkese ücretsiz internet” projesinden vazgeçtiğini duyurdu.

Facebook 2014’te başlatılan ‘Aquila’ isimli projesini rakipleri kadar havada kalamayınca durdurduğunu açıkladı. Geliştirilen uçak bir Boeing-737′ nin kanat açıklığına sahipti ve bir otomobil kadar hafifti. Üzerindeki güneş enerjisi panelleri sayesinde karaya hiç inmeden yaklaşık 20 km’lik bir alanda 3 ay kadar uçabilmeyi hedefliyordu.

Aquile projesinden vazgeçen Facebook yerine Yüksek Hızlı İnternet Bağlantısı Platformları (HAPS) inşa edeceklerini bildirdi. Şirket şu anda İngiltere’de Boeing-747 büyüklüğündeki dronların geliştirildiği ve 16 çalışanın da işten çıkarıldığı tesisi kapatma kararı aldı.

Facebook’un Aquila projesinden sorumlu yöneticisi Yael Maguire’da bu konuya dair yaptığı açıklamasında “HAPS bağlantısı için bir sonraki mühendislik ve düzenleme zorluklarına odaklanmak için doğru zamanın şimdi olduğuna karar verdik. Bu, artık kendi uçaklarımızı tasarlamayacağımız ve inşa etmeyeceğimiz anlamına geliyor ve sonuç olarak, Bridgewater’daki tesimimizi kapatma kararı aldık.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş!