ABD Federal İletişim Komisyonu’ndan alınan e-postalara göre Facebook İnternet’i uydu üzerinden dağıtmak için çalışıyor olabilir çünkü fiber optik kablolar iyi bir İnternet bağlantısının altın standardıdır. E-posta belgeleri, uydunun “Athena” olarak adlandırılacağını ve 2019 kadar erken bir resmi açılış sergileyeceğini ortaya koyuyor.

Facebook daha önce güneş panelli uydulardan herkese ücretsiz İnternet sağlayacak “aquila” isimli projesinden vazgeçtiğini duyurmuştu. Yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

facebook aquila

Bu yeni uydu, Facebook’un PointView Tech LLC adı altında FCC’ye başvurmasında belirttiğine göre, “dünya çapında, hizmet dışı ve yetersiz hizmet alanlarına geniş bantlı erişim sağlamak” için tasarlanmıştır. Bu sayede Facebook, benzer projeler üzerinde çalışan Elon Musk’ın SpaceX ve Softbank destekli OneWeb’e katılıyor.

Ancak, Temmuz 2016’ya geri dönen e-postalar ve müteakip onay, Facebook ile ilgili bir uydu internet projesi başlatan raporları doğrulamaktadır. Detaylarda belirtilenlere göre FCC yetkilileri ve facebook’un avukatları arasındaki görüşmelerde varılan karara göre, kısa süre için DYU (düşük yörüngeli uydu) inşa etmek için lisans onayı almaya çalışmaktalar.

facebook intertneti uydudan verecek

Ayrıca, e-postalar Facebook’un Haziran ve Aralık 2017’de FCC ile daha sonraki toplantılar kurduğunu göstermektedir. Facebook’a konu sorulduğunda, Athena’nın onların projesi olduğunu doğruladı. Facebook ve benzer bir proje üzerinde çalışan diğer şirketler için en büyük zorluk, hizmet vermeyi hedefledikleri kişilerin İnternet servisini ödemek isteyip istemeyeceklerini belirlemekti.

Bir açıklamada, Facebook Sözcüsü şunları söyledi:

Şu anda belirli projeler hakkında paylaşacak bir şeyimiz olmasa da, uydu teknolojisinin, yeni nesil genişbant altyapısının önemli bir sağlayıcısı olacağına inanıyoruz. Bu da, internet bağlantısının eksik olduğu veya bulunmadığı kırsal bölgelere geniş bant bağlantısı getirilmesini mümkün kılıyor.

Sosyal Medyada Paylaş!