Turizm sektörü, uygun bir şekilde yaklaşıldığında adeta bir altın madeni olabilir.

Dünyadaki çoğu ülke turistleri ülkelerine çekmek için adeta kucak açmış durumda. Ancak, ülkelerine turist gelmesini istemeyen ülkeler de var. İşte karşınızda kapılarını Dünya’daki birçok ülkeye kapatan 10 ülke.

1) Suudi Arabistan

turist

Tüm ziyaretçiler ülkenin ya vatandaşı olmalı yada kişiye referans olabilecek birisi ülkede yaşıyor olmalı. Kendinize gerçekten doğru bir referans bulsanız bile, başvuru süreci son derece seçici olduğundan, vize alacağınızın garantisi yoktur.

2) İran

turist
1979’da meydana gelen devrim sonrası dünyanın pek çok ülkesi buradaki elçiliklerini kapatmıştır ve tüm dünyadan oldukça büyük bir ambargo yemiştir. Eğer İran’a girmek istiyorsanız kesinlikle bir tura katılmalısınız.

3) Kuzey Kore

turist
Kuzey Kore’yi ziyaret etmeden önce kesinlikle okumanız gereken kitaplar vardır. Bunlar genellikle ülkenin katı kurallarıyla ilgilidir. Ayrıca ziyaretiniz sırasında kesinlikle rehberin yanından ayrılmamalı, dediklerini harfiyen uygulamalısınız. Aksi taktirde turist olsanız bile çok kötü muameleye maruz kalabilirsiniz.

4) Suriye

turist
Suriye günümüzde sıcak çatışmaların oldukça fazla yaşandığı bir yer haline geldi. Ülkede devam eden iç savaş turizmi bitirmiş durumda. Ülkeyi dışarıdan ziyaret etme şansınız yok denecek kadar az. Vize için başvuru yapsanız bile süreçler o kadar karmaşık ki..

5) Küba

turist
Küba’da mevcut dünyanın ambargosundan nasibini almış bir ülke. Resmi nedenlerden biri için Küba’da olduğunuzu kanıtlayamazsanız, ziyaret etmek için daha uzun süre beklemek zorunda kalacaksınız.

6) Somali

turist
Somali, etrafındaki denizlerde dolaşan çok sayıda korsanla bilinir; bu da gitmemek için iyi bir neden olmalıdır. Korsanları geçseniz bile bir referans ve ülkeyi ziyaret etmek için bir davetiye gerekir.

7) Angola,
Angola, ziyaret etmeniz gereken listenizde ise, gidebileceğinizi öğrenmeden önce ciddi harcamalar yapmanız gerekir. Vize başvurusunda bulunmadan önce, başvuru ücretini ve davet ücretini ödemeniz, ardından uçak bileti ve otel rezervasyonu yaptırmanız gerekir.

8) Orta Afrika Cumhuriyeti

turist
Orta Afrika Cumhuriyeti bir Türk Büyükelçiliği bulunmamaktadır ve tüm işlemleri Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki büyükelçiliğimiz aracılığıyla yapmalısınız.

9) Libya

turist
Libya ve Türkiye daima bir iş birliği içerisinde olmuşlardır fakat ülkede çıkan iç savaş neticesinde ülkemiz Trablus Büyükelçiliği’ni 2014 yılında kapatmıştır. Yüksek suç oranı nedeniyle ziyaret ederken düşünmeniz gereken bir yer.

10) Cezayir

turist
Cezayir, ziyaretçilerin gelmeden önce yolculukları için ödeme yapmalarını isteyen başka bir ülkedir. İlk olarak, otelinizi ayırtın, ardından konaklama sertifikası alın. Bunu aldıktan sonra, bir davetiyeyi güvence altına almak için yerel bir seyahat acentesiyle iletişim kurmanız gerekir. Daha sonra vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş!