Almanya’nın kaybetmesi konusunda her kafadan farklı bir ses çıkıyor sizler için derlediğimiz bu listede Almanya’nın ne yapsa da kazanamayacağını 4 maddede ele aldık.

İyi okumalar.

1-) Moskova’yı ya da Stalingrad’ı feth etmek

Bu olay nereden baksanız tutmaz. Sebebi Rusların zaten oralarda sadece cephe oluşturması gibi açıklanabilir. Stalingrad savaş boyunca resmen bir harabeydi. Moskova kuşatma sırasında büyük zarar gördü. 2 şehirde de harabe dışında hiçbir şey yoktu. Stalin 1941-1942 yılları arasında Sovyetler Birliği’nin ana savaş fabirkalarını Ural dağlarına taşımıştı bile. Sovyetler zaten doğu Polonya, Estonya ve Litvanya gibi savaş öncesinde zapt edilmiş ülkelerden geri çekilirken alt yapı ve üst yapıyı Almanların ilerleyişini yavaşlatmak için yok etmişlerdi. Aynı şekilde buraları da yok ederek çekilebilirlerdi. Bu şekilde zaten Smolensk, Kiev gibi şehirleri bırakmışlardı. Uzun lafın kısası buraları zapt etmek hiçbir işe yaramazdı.

 

Doğu Cephesi 1942

2-) Hitler Generalleri İle Arasını Bozmasaydı

Bu da işe yaramazdı çünkü 1942’den sonra Almanya’nın çok ciddi miktarda asker, erzak ve araç-gereç sıkıntısı vardı.

Adolf Hitler Generalleri İle Birlikte

3-) Daha Fazla Araç-Gereç Üret

Ol deyince olmayacak bir olay. Almanya’nın topraklarında petrol yoktu Sovyetler birliği ile savaşa girmeden Sovyetler Birliği’nden alınıyordu. Savaş ilan edildikten sonra elde avuçta kalanı harcayan Almanlar ne üretim için ne de hareket edebilmek için malzemesi kalmadı. Sovyetler karşısında geri çekilirken bile araçlar terk ediliyordu. Malzeme sıkıntısı işte bu kadar fazla idi. Arayı kapatma imkanları yoktu. Hadi diyelim ürettiler her şey tamam bunları kullanmak için gerekli insan sıkıntısı baş gösterecekti.

P1000 Ratte

4-) Luftwaffe’yi Canlandır Hava Üstünlüğünü kazan

Bu da büyük bir sıkıntı çünkü uçak üretmek için ısınmaz maddelere ihtiyacınız var Almanya savaş öncesinde bu malzemeleri ithal ediyordu savaş başlayınca gene bu malzemede eksik yaşandı resimdeki jet uçağını bile bin bir zorlukla üretildi ve istenilen sayıya ulaşılamadı.

Messerschmitt Me 262 Schwalbe

Uzun lafın kısası Almanya, kaynak yetersizliğinden dolayı ne yaparsa yapsın savaşı kazanamazdı.

Sosyal Medyada Paylaş!